Resultat officiell utställning 20180915

BEST IN SHOW VALP

 BIS 1 COLLE, LÅNGHÅR                                                   VALPKLASS 6-9

Speedycrown’s Prince Charming SE20011/2018 Långhårig SO  FÖDD 2018-02-15,

  1. LT CH DK UCH NO UCH Skabona Show How , U. C.I.B. DK UCH NO UCH

Speedycrown’s It’s A Miracle Succes , Uppf Näslund Chatarina, Åström Per

Surahammar , Ägare Åström Per, Surahammar

BIS 2 BOXER                                                                            VALPKLASS 4-6

  Big Heart’s Splendid Beat SE31887/2018  FÖDD 2018-04-18, E. Tyegarth Hendricks , U. KORAD Big Heart’s One Of A Kind , Uppf Wikander Marie, Wikander Urban, Jönköping , Ägare Melander Towe, Nykvarn

 BIS 3 TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG             VALPKLASS 6-9

Wildblomman Troja SE12943/2018 Normalhårig  FÖDD 2017-12-28, E. IPOI IPOII IPOIII Rustöl’s Goliath , U. Trönderjyckens Triss , Uppf Persson Alicia, Björklinge , Ägare Schotte Eva, Uppsala

BIS 4 BERGER PICARD                                                         VALPKLASS 6-9

Alpha Natura Naxo  SE47796/2018  FÖDD 2017-12-17, Uppf Österby Lund Joan, Sörensen Andry Tony, Århus  Danmark , Ägare Johansson Laila, Eskilstuna

BEST IN SHOW VUXEN

BIS 1 AUSTRALIAN SHEPHERD                                        UNGHUNDSKLASS

NO JV-17 Östra Greda Petal From Dahlia SE55101/2016 KS  FÖDD 2016-10-02, E. Ninebark Sugarbird Second Wish , U. Del Cau Fosca F-With Blue Flames , Uppf Omarsson Gisli, Blomstermåla , Ägare Persson Jennifer, Eskilstuna

BIS 2 ROTTWEILER                                                                ÖPPEN KLASS

Mathelia’s Evil Louie SE47011/2016 LS  FÖDD 2016-06-26, E. NO UCH Heizelwood Konzo , U. Hottonia’s Best Of The Best , Uppf Höfstad Sten & Nikolaisen May, No-3360 Geithus , Ägare Sten Malin, Nyköping

BIS 3    COLLIE, KORTHÅR                                                  ÖPPEN KLASS

Oneway’s Metallica SE42933/2011 Korthårig BLM  FÖDD 2011-06-08, E. DK UCH NO UCH Sandcastle’s Doctor Pepper , U. KORAD SE UCH Oneway’s Yamaha , Uppf Sävlund Jeanette, Kumla , Ägare Ahlström Karin, Eskilstuna

BIS 4 BRIARD                                                                          UNGHUNDSKLASS

SE JV-17 Cartier Monzerat Hayabusa SE59636/2016  FÖDD 2016-11-01, E. JWW-14 DK JV-14 Cartier Monzerat Mighty Master , U. C.I.E. DK UCH FR CH DK V-13 FI V-13 Cartier Monzerat Ming , Uppf Laumola Jaana, Åkersberga , Ägare Forsner Camilla, Bergshamra

 BEST IN SHOW VETERAN

 BIS 1  TERVUEREN

DK UCH LPI LPII NO UCH RLD N&F SE V-15 SE V-17 Hexen House Believeh SE36611/2010  FÖDD 2010-04-27, E. Furac Van de Hoge Laer , U. LPI Hexen House Silyehn , Uppf Holesäter Åsah, Lithner Monah, Bergshamra , Ägare Holesäter-Tidblom Åsah Och Lithner Monah, Bergshamra

BEST IN SHOW bruksklass

BIS 1    SCHÄFER, NORMALHÅRIG IPO/BHPI IPOI KORAD Anemicos Roxette SE52709/2012 Normalhårig  FÖDD 2012-08-11, E. KORAD PH SCHHI SCHHII SCHHIII SE UCH Trönderjyckens Imre , U. IPO/BHPI IPOI Anemicos Karma , Uppf Cordeus Mikael, Örsundsbro , Ägare Larsson Martina, Björklinge

BIS 2  DOBERMANN

KORAD LPI Dobvoyage Honda SE34193/2011  FÖDD 2011-04-12, E. VPGIII Leo Vom Märkischen Land , U. KORAD Dobvoyage Anjuska , Uppf Dahlgren Madeléne, Nykvarn , Ägare Åhlander Helena, Nyköping

BEST IN SHOW AVELSKLASS

BIS 1  COLLIE, LÅNGHÅRIG 

KORAD LPI RLD F RLD N Fornborgens Iris S50039/2008 Långhårig BLM  FÖDD 2008-07-03, E. KORAD SE UCH Gemdales Nordic Nelson , U. KORAD Springmist’s Tears For Fears , Uppf Landfors Elisabeth, Landfors Olle, Ekerö , Ägare Pettersson Maria, Västerhaninge

BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP

BIS 1 COLLIE, LÅNGHÅRIG

UPPFÖDARE:  Pettersson Maria, Västerhaninge, Kennel Lillkråkans